Home / Microcontrollers / PIC16LF1559-I/ML
PIC16LF1559-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1559-I/ML
Package:
20-QFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1559
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V