Home / Microcontrollers / PIC16LF1574-E/SL
PIC16LF1574-E/SL
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1574-E/SL
Package:
14-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Connectivity LINbus, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1574
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V