PIC16LF1704-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1704-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
14-PDIP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1704
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V