PIC16LF1705-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1705-I/P
Package:
14-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1705
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V