Home / Microcontrollers / PIC16LF1824T39A-I/ST
PIC16LF1824T39A-I/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1824T39A-I/ST
Package:
20-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20TSSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package Tube
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 15
Core Processor PIC
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1824
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V