Home / Microcontrollers / PIC16LF19155-E/MV
PIC16LF19155-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF19155-E/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 20x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF19155
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V