PIC16LF724-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF724-E/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 335
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 14x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF724
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V