PIC17C42A-25/P
Microchip Technology
Product No:
PIC17C42A-25/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 338
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 17C
Package Tube
RAM Size 232 x 8
Connectivity UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C42
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V