PIC17C42A-25/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC17C42A-25/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 17C
Package Tray
RAM Size 232 x 8
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C42
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V