PIC17C43-25E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC17C43-25E/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 17C
Package Tube
RAM Size 454 x 8
Connectivity UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C43
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V