PIC17C44-33E/PQ
Microchip Technology
Product No:
PIC17C44-33E/PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-MQFP (10x10)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 33MHz
Series PIC® 17C
Package Tray
RAM Size 454 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-QFP
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C44
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V