PIC17C44T-33/L
Microchip Technology
Product No:
PIC17C44T-33/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 33MHz
Series PIC® 17C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 454 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C44
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V