Home / Microcontrollers / PIC17C756AT-16I/PT
PIC17C756AT-16I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC17C756AT-16I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series PIC® 17C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 902 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 50
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C756
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V