Home / Microcontrollers / PIC17C756AT-33/L
PIC17C756AT-33/L
Microchip Technology
Product No:
PIC17C756AT-33/L
Package:
68-PLCC (24.23x24.23)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 33MHz
Series PIC® 17C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 902 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 50
Core Processor PIC
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C756
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 68-PLCC (24.23x24.23)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V