Home / Microcontrollers / PIC17C762T-16/PT
PIC17C762T-16/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC17C762T-16/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series PIC® 17C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 678 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 66
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C762
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V