Home / Microcontrollers / PIC17C766T-33E/L
PIC17C766T-33E/L
Microchip Technology
Product No:
PIC17C766T-33E/L
Package:
84-PLCC (29.31x29.31)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 84PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 33MHz
Series PIC® 17C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 902 x 8
Core Processor PIC
Package / Case 84-LCC (J-Lead)
Oscillator Type External
Base Product Number PIC17C766
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 84-PLCC (29.31x29.31)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V