Home / Microcontrollers / PIC18F06Q41-I/ST
PIC18F06Q41-I/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC18F06Q41-I/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14TSSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® 18F
Package Tube
RAM Size 4K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 11x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F06Q41
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V