PIC18F2585-E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18F2585-E/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
Package Tube
RAM Size 3.25K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F2585
Program Memory Size 48KB (24K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V