Home / Microcontrollers / PIC18F2620T-I/SO
PIC18F2620T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18F2620T-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1312
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 3.8K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F2620
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V