Home / Microcontrollers / PIC18F26J53-I/SS
PIC18F26J53-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC18F26J53-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 48MHz
Series PIC® XLP™ 18J
Package Tube
RAM Size 3.8K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 10x10b/12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F26
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.15V ~ 3.6V