Home / Microcontrollers / PIC18F27Q10-E/SP
PIC18F27Q10-E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC18F27Q10-E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® 18F
Package Tube
RAM Size 3.53K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F27
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V