Home / Microcontrollers / PIC18F27Q10-I/ML
PIC18F27Q10-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18F27Q10-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18Q
Package Tube
RAM Size 3.53K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F27
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V