PIC18F4331-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18F4331-I/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
Package Tube
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F4331
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V