PIC18F4455-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC18F4455-I/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 40DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 48MHz
Series PIC® 18F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F4455
Program Memory Size 24KB (12K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V