PIC18F4525-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18F4525-E/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
Package Tube
RAM Size 3.8K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F4525
Program Memory Size 48KB (24K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V