Home / Microcontrollers / PIC18F46Q10T-I/PT
PIC18F46Q10T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F46Q10T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP (10x10)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa)
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 3.53K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F46
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V