Home / Microcontrollers / PIC18F46Q43-I/MP
PIC18F46Q43-I/MP
Microchip Technology
Product No:
PIC18F46Q43-I/MP
Package:
40-QFN (5x5)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40QFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 365
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18F
Package Tube
RAM Size 4K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 35x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F46
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V