Home / Microcontrollers / PIC18F55Q71-I/PT
PIC18F55Q71-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F55Q71-I/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
32KB FLASH, 2KB RAM, 2X OPA, 12-
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18F-Q71
Package Tray
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity DALI, FIFO, I²C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 44
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V