Home / Microcontrollers / PIC18F65K80-E/MR
PIC18F65K80-E/MR
Microchip Technology
Product No:
PIC18F65K80-E/MR
Package:
64-VQFN (9x9)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
RAM Size 3.6K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 54
Core Processor PIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 11x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F65
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V