PIC18F6620-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F6620-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7360
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
Package Tray
RAM Size 3.75K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 52
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC18F6620
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V