Home / Microcontrollers / PIC18F86K90T-I/PT
PIC18F86K90T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F86K90T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
80-TQFP (12x12)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 4K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 69
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 24x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F86
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V