PIC18F8723-E/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F8723-E/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
Package Tray
RAM Size 3.8K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 70
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18F8723
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V