Home / Microcontrollers / PIC18LF14K22T-I/SO
PIC18LF14K22T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF14K22T-I/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF14
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V