Home / Microcontrollers / PIC18LF24K22-I/SS
PIC18LF24K22-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF24K22-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 19x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF24
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V