Home / Microcontrollers / PIC18LF258T-I/SOG
PIC18LF258T-I/SOG
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF258T-I/SOG
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1.5K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC18LF258
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V