Home / Microcontrollers / PIC18LF25K83-I/ML
PIC18LF25K83-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF25K83-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF25
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V