Home / Microcontrollers / PIC18LF25K83-I/SO
PIC18LF25K83-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF25K83-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 324
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF25
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V