Home / Microcontrollers / PIC18LF27K42-I/SS
PIC18LF27K42-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF27K42-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
RAM Size 8K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF27
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V