Home / Microcontrollers / PIC18LF6310T-I/PT
PIC18LF6310T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF6310T-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 54
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF6310
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V