Home / Microcontrollers / PIC18LF6723-I/PT
PIC18LF6723-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF6723-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 692
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
Package Tray
RAM Size 3.8K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 54
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF6723
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V