Home / Microcontrollers / PIC18LF8493-I/PT
PIC18LF8493-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF8493-I/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
Package Tray
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 66
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC18LF8493
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V