Home / Microcontrollers / PIC24F04KL101T-I/SS
PIC24F04KL101T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC24F04KL101T-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
20-SSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24F04KL101
Program Memory Size 4KB (1.375K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V