Home / Microcontrollers / PIC24F08KA101-I/P
PIC24F08KA101-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC24F08KA101-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
20-PDIP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
RAM Size 1.5K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24F08KA101
Program Memory Size 8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V