Home / Microcontrollers / PIC24F08KL301-I/MQ
PIC24F08KL301-I/MQ
Microchip Technology
Product No:
PIC24F08KL301-I/MQ
Package:
20-VQFN (5x5)
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Package / Case 20-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24F08KL301
Program Memory Size 8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V