Home / Microcontrollers / PIC24F08KL401-I/SO
PIC24F08KL401-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC24F08KL401-I/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24F08KL401
Program Memory Size 8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V