Home / Microcontrollers / PIC24F16KM104-E/PT
PIC24F16KM104-E/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24F16KM104-E/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 38
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 22x10b/12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24F16KM104
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V