Home / Microcontrollers / PIC24F16KM202-E/SS
PIC24F16KM202-E/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC24F16KM202-E/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24F16KM202
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V