Home / Microcontrollers / PIC24FJ128GA702-E/MV
PIC24FJ128GA702-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ128GA702-E/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tube
RAM Size 16K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ128
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V