Home / Microcontrollers / PIC24FJ128GA702T-I/ML
PIC24FJ128GA702T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ128GA702T-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 16K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ128GA702
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V