Home / Microcontrollers / PIC24FJ128GA705-I/PT
PIC24FJ128GA705-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ128GA705-I/PT
Package:
48-TQFP (7x7)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tray
RAM Size 16K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 40
Core Processor PIC
Package / Case 48-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 14x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ128GA705
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V